Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років

У гетьманській столиці Батурині знаходитсья один з символів української державності

Чому палац українського гетьмана Розумов…

У долині Сейма на Чернігівщині, в гетьманській столиці України, знаходиться палац, який сторіччями не залишає байдужими поціновувачів архітектурної краси. Краси не порожньої, яка милує лише око, а наповненої змістом, історією, міццю, вважає Depo.Суми.

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 1

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 2

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 3

Щороку подивитися на маєток останнього українського гетьмана Кирила Розумовського в Батурин з’їжджаються тисячі туристів. А ще донедавна палац стояв руїною.

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 4

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 5

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 6

Отримавши Батурин у подарунок від цариці Єлизавети Петрівни, граф Кирило Розумовський почав активного розбудовувати місто, повертаючи йому колишню міць і красу, яка була зруйнована Петром І після падіння гетьманства Івана Мазепи.

З приходом у місто Кирила Розумовського Батурин відроджується з попелища історії як Фенікс.

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 7

Разом з містом, маючи авторитет у царському дворі, гетьман береться за відновлення самостійності української держави, яка на той час зникла з карт і називалася Малоросією.

Він починає відбудовувати промисловості, реорганізує військо, створює умови для розвитку освіти та культури. Одночасно з цим гетьман починає будівництво маєтку, в якому йому так і не доведеться пожити.

Для створення гетьманського палацу Кирило Розумовський запросив до Батурина шотландського архітектора Чарльза Камерона, який у 1799 році починає масштабний проект у стилі палладіанства.

Однак відродження осередку української державності не задовольняло Москву. Імператриця Катерина ІІ змушує Кирила Розумовського зректися гетьманства, залишаючи йому багато привілеїв і місто Батурин. І протягом трьох років, до 1803 р., в місті продовжується будівництво палацово-паркового ансамблю.

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 8

Після смерті Кирила Розумовського його син переїхав до Відня, будівництво маєтку зупинилося, а майно почали розкрадати. Згодом велика пожежа руйнує палац. За однією з історичних версій, його підпалили навмисно, щоб "поховати" сліди грабунку. Після цього палац довгий час залишається на задвірках історії, чекаючи свого відродження. І воно приходить більш ніж через два сторіччя разом з українською незалежністю.
На День соборності України у 2009 році, відбудований маєток останнього українського гетьмана Кирила Розумовського відчинив свої двері. У ньому знову засяяли вінтажні люстри та залунала музика й людські голоси, а зі стін на гостей дивляться живописні картини.

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 9

Кирило Розумовський мав велику бібліотеку, яка налічувала більше двох тисяч томів. Частина її досі збереглася, а в кімнаті стоїть раритетна шафа, яка на багато років старша за сам палац.

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 10

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 11

На першому поверсі маєтку облаштували каплицю, яку Патріарх України Філарет освятив та передав туди частину мощів св. Варвари.

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 12

З головного фасаду палацу відкривається вид на заплаву Сейму, луки і ліси Чернігівщини. А в центрі Батурина збудована церква, в якій Кирило Розумовський заповів себе поховати, щоби серце та тіло його завжди були в осередку українського козацтва. Адже гетьман ніколи не забував свого походження, про що говорить наявність в падаці кімнати, облаштованої в козацькому стилі.

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 13

Чому палац українського гетьмана Розумовського "ожив" лише за 200 років - фото 14

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Чернігів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme